niedziela, 23 czerwca, 2024
Koszulkipatriotyczne.biz.pl

Moda na patriotyzm

„Przyszła kolejna moda, tym razem na patriotyzm” – krzyczą o tym media, więc zapewne tak jest. Rozejrzyjmy się, czy na pewno mają rację? Czy to tylko moda?

Cyberpatrioci

Na pierwszy ogień pójdzie internet. Jak to najczęściej bywa w cyberprzestrzeni najłatwiej trafić na radykałów, którzy w realnym świecie siedzą cicho i nie mają swojego zdania. Tak i w tym przypadku pierwsze na co się natkniemy to właśnie takie osoby. Jest ich naprawdę sporo! Na portalach społecznościowych ciągle wdają się w kłótnie, które prowadzą krzykiem, a nie argumentami. Zostawmy ich jednak samym sobie. Niech dalej zatruwają sobie nawzajem życie. Przyjrzyjmy się lepiej tym, którzy nie krzyczą, a mówią. Oni zapewne mają więcej do powiedzenia.
Na moich wirtualnych ścianach „moda na patriotyzm” wybuchła w okolicach ostatnich wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Kolejna eksplozja pojawiła się wraz z problemem emigrantów przypływających do Europy.

Zakochani w Polsce

Gdyby to była tylko moda, jak sugerują media, to powoli zainteresowanie tematyką patriotyczną powinno przygasać i przerodzić się w nowa mogę. Jednak tak się nie stało.
Problemy które wzbudziły w tych ludziach potrzebę wyrażenia niepokoju o przyszłość ojczyzny zachęciły ich do dalszych poszukiwań.
Dziś widzę, że te same osoby publikują wpisy dotyczące historii polski, przypominają o ważnych datach, o których nie każdy pamięta ze szkolnych podręczników, ale co najważniejsze – angażują się w działalność organizacji pozarządowych. Tym samym pokazują, że poza cyberprzestrzenią również są dumni z bycia Polakami.
Oczywiście, dla części osób był to tylko chwilowy zryw i teraz żyją najnowszymi wydarzeniami jakie podsuną im media głównego nurtu. Dla nich może to była chwilowa moda. Nie można jednak oceniać tego zjawiska tylko przez pryzmat tej grupy.

Uliczni patrioci

Patriotyczne hasła, kolory biało-czerwone najczęściej zauważamy gdy odbywają się oficjalne uroczystości z okazji obchodów świąt narodowych lub w czasie marszów.
Jednak gdy przyjrzymy się uważniej, okażę się, że tych polskich symboli jest w ogół nas dużo więcej.
Młodzież nosi wszywki na plecakach i torbach. Starsi coraz częściej wybierają koszulki patriotyczne.
Zamiast nazw i wizerunków zespołów na piersiach noszą symbol Polski Walczącej, ilustracje upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej czy żołnierzy walczących o Monte Cassino. Patriotyczne koszulki to doskonały sposób na pokazanie, że Polska nie jest nam obojętna.
Takie koszulki noszone są z pełną świadomością tego co symbolizują. Jednocześnie zachęcają do poszukiwań historycznych i rozmowy na tematy patriotyczne.
Patriotyzm ciężko nazwać modą. To wewnętrzna potrzeba pokazania innym, że jest się dumnym ze swojego pochodzenia.

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response