piątek, 24 maja, 2024
Koszulkipatriotyczne.biz.pl

Parę słów o wzorach

Gdy myślicie „koszulki patriotyczne” co to przychodzi wam pierwsze do głowy? Flaga, godło, a może coś innego?

Kotwica

Nam w pierwszej kolejności przyszedł na myśl symbol Polski Walczącej. Ten znak, połączone w kotwice P i W, zna każdy Polak. To symbol nadziei na odzyskanie niepodległości. Używany był podczas II wojny światowej. W 2014 roku Kotwica Walcząca, bo tak również jest często nazywana, została prawnie uznana za dobro ogólnonarodowe. Oznacza to, że Znak Polski Walczącej należy otaczać czcią i szacunkiem, a w przypadku znieważania go publicznie nakładana jest kara grzywny. To pokazuje jak ważnym jest symbolem dla wszystkich Polaków. Kiedyś znak ten malowano w nocy na murach, dziś możemy nosić go dumnie na piersi.

Historie zapierające dech w piersiach

Inspiracji do grafik szukamy w bogatej historii Polski. W szkołach program lekcji historii jest mocno okrojony, a młodzież przemęczona od ilości zajęć sama nie ma czasu na zgłębianie dziejów ojczyzny. Nic więc dziwnego, że Polacy z trudem kojarzą najważniejsze bitwy i wydarzenia.
Zamiast jednak użalać się nad poziomem ignorancji, staramy się zachęcić do rozmów i poszukiwań historycznych właśnie poprzez koszulki.
Jeden z naszych wzorów inspirowany jest bitwą o Monte Cassino. Do dziś turyści z Polski są mile witani na wzgórzu Monte Cassino. Włosi doskonale pamiętają komu zawdzięczają to zwycięstwo. To właśnie II Korpus Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa jako pierwszy wbił biało-czerwoną flagę na wzgórzu, pokonując niemieckie wojsko.
To niesamowita historia. Twierdza na wzgórzu uchodziła za niemożliwą do zdobycia. Alianci bezskutecznie atakowali ją przez wiele miesięcy. Dopiero gdy z pomocą przyszli polscy żołnierze udało się zdobyć twierdzę. Zwycięstwo to pozwoliło aliantom udać się na Rzym.

Super bohaterowie

Super bohaterowie z filmów i kreskówek zawsze mają nadprzyrodzone moce które pozwalają im pokonywać przeciwników i ratować świat. Jest jednak coś jeszcze bardziej „super”. To prawdziwi ludzie, prawdziwi bohaterowie którzy własnymi siłami zdołali zmienić bieg historii. Bohaterowie o których nigdy nie zapomnimy bo walczyli o naszą ojczyznę.
Nie zawsze znamy ich imiona, ale wiemy, że poświęcili swoje życie dla nas.
Chcąc upamiętnić takich bohaterów stworzyliśmy m.in. koszulkę „Żołnierz AK”. Wyklęci żołnierze, skazani przez Niemców i komunistyczną władzę na zapomnienie, dziś mogą przypominać o sobie również z patriotycznych koszulek. Dziś takiego bohatera każdy może z dumą nosić na piersi.

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response