wtorek, 10 września, 2024
Koszulkipatriotyczne.biz.pl

PATRIOTYCZNA TWÓRCZOŚĆ MARII STANISŁAWY KONOPNICKIEJ

To jedna z najwybitniejszych poetek swojej epoki. Była również krytykiem literackim, publicystką, tłumaczką i pisała nowele. Ceniona była za patriotyczne utwory i poruszanie tematyki problemów społecznych.

Wychowanie
Maria Stanisława Konopnicka, z domu Wasiłowska, urodziła się w 1842 roku. Pierwsze lata dzieciństwa spędziła w Suwałkach, później rodzina przeniosła się do Koszalina. Tam też w 1854 r. zmarła jej matka. Ojciec wychowywał córki w duchu chrześcijańskich i patriotycznych wartości. W domu panowała poważna atmosfera i surowe zasady. Wraz z siostrą pobierały nauki u sióstr sakramentek w Warszawie, gdzie zaprzyjaźniła się z Elizą Pawłowską, która później zmieniła nazwisko na Orzeszkowa.

Miłość do literatury
Maria Wasiłowska przyjęła nazwisko po mężu Janie Konopnickim. Był od niej 12 lat starszy, posiadał on spory majątek. Po ślubie w 1862 r. zamieszkali w Bronowie, po czym przenieśli się do Gusina. Konopnicka urodziła dziesięcioro dzieci, z czego dwójka zmarła krótko po porodzie.
To właśnie po ślubie zaczęła tworzyć. Nie podobało się to jej mężowi. Dla Marii widział bardziej tradycyjną rolę w domu. Chciał, aby czerpała przyjemność z bycia panią domu. Te ograniczenia zmusiły Konopnicką do podjęcia odważnej decyzji. W 1876 r. opuściła męża i wraz z dziećmi udała się do Warszawy. Mimo, iż nie mieszali już razem utrzymywali ze sobą kontakt.
W stolicy pracowała jako korepetytorka. Udzielała się w akcjach społecznych organizowanych jawnie oraz w konspiracji.
Po 25 latach działalności twórczej otrzymała dworek w Żarnowcu gdzie zamieszkała z Marią Dulębianką.

Największe dzieła
Maria Konopnicka ceniona była za pochylanie się nad krzywdą ludzką. Tak też było w przypadku noweli „Mendel Gdański”, która ukazuje zło antysemityzmu. Do poruszenia tego problemu zachęcała ją Eliza Orzeszkowa wiedząc, że utwory Konopnickiej są cenione i ludzie liczą się z niej zdaniem.
„Pan Balcer w Brazylii” pokazuje trudy emigracji polskiej, będąc jednocześnie metaforą męczeństwa całego narodu w drodze do wolności.
Najbardziej znanym i cenionym utworem jest „Rota”. To nie tylko wiersz, ale i utwór hymniczny, który odegrał dużą rolę w historii Polski. „Rota” była brana pod uwagę przy wyborze hymnu narodowego Polski.
Oprócz tego Konopnicka pisała również dla dzieci. W tej dziedzinie literatury rozsławiła ją baśń literacka „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response