czwartek, 25 kwietnia, 2024
Koszulkipatriotyczne.biz.pl

SZTYLETNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Powstanie styczniowe – największe powstanie narodowe. Każdy uczył się o tym w szkole i wie jak się potoczyło. Ale czy wiecie jakie specjalne jednostki działały w tym czasie? Oprócz znanych z walki na śmierć i życie Żuawów Śmierci działali również sztyletnicy.

Charakter powstania styczniowego
W powstaniu styczniowymi mimo iż licznym, Polacy byli na przegranej pozycji. Powstańcy tworzyli typowo wojskowe jednostki jednak nie byli to wyszkoleni żołnierze, a zwykli ochotnicy czasem nie mieli żadnej broni. Szybko okazało się, że nie tak łatwo zdobyć upragnioną broń od wroga czy gdzieś zakupić.
Powstanie wymaga innego podejścia do walki niż otwarta wojna. Trzeba było postawić na partyzantkę i elementy zaskoczenia wroga.

Cel uświęca środki
Walka z wrogiem to nie tylko siła fizyczna, ale i przewaga psychiczna. Jeżeli mamy do czynienia z silniejszym warto jest spróbować go zastraszyć i zaatakować znienacka.
Z takiego właśnie założenia wyszli pomysłodawcy utworzenia grupy sztyletników – oddział powstańczych likwidatorów. Dowódcą oddziału był Ignacy Chmielewski.
Ich działalność budziła grozę. Zabijali bez skrupułów, aby nie wzbudzić podejrzeń, często przebierali się w rosyjskie mundury.

Zadanie do wykonania
Sztyletnicy mieli za zadanie chronić struktur i urzędników polskiego państwa podziemnego. Włącznie z wykonywaniem wyroków na zdrajcach i szpiegach. Dokonywali skrytobójczych zamachów na przedstawicielach władz rosyjskich.
Większość z ich zamachów nie powiodła się. Przyjmuje się, że ofiarą sztyletników podczas powstania styczniowego padło ponad tysiąc osób, z czego ogromna większość to ofiary śmiertelne.

Trudne czasy
Ich sposób działania wzbudzał strach. Potrafili świetnie się kamuflować, udawali rosyjskich oficerów, urzędników i policjantów. Nigdy nie atakowali dwa razy w ten sam sposób.
Wśród Polaków różnie oceniano postępowanie sztyletników. Jedni sprzeciwiali się brutalnym poczynaniom. Inni szanowali ich, wiedząc, że musieli wyrzec się wszelkich ideałów dla wyższego dobra jakim jest wolna Polska.
Jedno jest pewne, czasy powstania styczniowego to ciężki okres w dziejach naszego kraju i wymagał od żyjących w tamtych czasach podejmowania wielu trudnych decyzji i wiele odwagi.

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response